Siadanie na konia

jazda konna 6 Wrz

Siadanie na konia

Aby poprawnie wsiąść na konia należy chwycić wodze lewą ręką, lekko je napinając, aby mieć kontakt z pyskiem i nie pozwolić się ruszać koniowi. Pamiętajmy o nauczeniu konia stania i ruszania dopiero na wyraźny znak lub impuls jeźdźca, ponieważ nie wszystkie konie stoją spokojnie podczas wsiadania, zdarzają się również takie, które ruszają zanim jeździec siądzie w siodle. Najlepszym sposobem na naukę jak również przypomnienie zwierzęciu podstaw  siadania w siodle jest nauka i przypomnienie w stajni, koń szybko sobie to przyswoi i nie będziemy mieli już więcej problemów z siadaniem poza stajnią, czyli w terenie.

Następnie jeździec ustawia się swoim lewym bokiem do konia, czyli w kierunku przeciwnym niż koń, chwyta prawą ręką za lewe strzemię, przy czym naprowadza ramię tylne wiszącego strzemie-nia na zewnątrz i wprowadza w nie lewą stopę. Ujmuje prawą ręką tylny łęk i podskakując na prawej nodze, podnosi się na lewej nodze aż do równowagi. Lewe kolano oparte o tybinkę, czubek lewego buta skierowany ku dołowi, aby nie uciskać zbyt żeber konia, co mogłoby powodować ruszenie konia do przodu. Nie zatrzymując się w tej pozycji ani na chwilkę i unikając obciążenia konia ciężarem jeźdźca jednej strony, zginamy ciało do przodu i ujmujemy prawą ręką łęk przedni, przerzucamy nad zadem konia prawą nogę i nie dotykając zadu, siadamy w siodle.

Można też siadać w siodle przy pomocy pomocnika podnoszącego  jeźdźca za lewe kolano. Kiedy już siedzimy poprawnie w siodle to między zadem jeźdźca a tylnym łękiem siodła powinna się zmieścić na płask położona dłoń, sprzyja to początkującemu jeźdźcowi, aby czuł się jak najwygodniej, dodatkowym atutem poprawnego dosiadu w siodle jest utrzymanie równowagi przez konia. Jeżeli jeździec siedzi za mocno do tyłu w siodle, jego punkt ciężkości nie odpowiada punktowi ciężkości konia, co wpływa niekorzystnie na równowagę zwierzęcia.

biały koń 6 Wrz

Jazda konna

Jazda konna wymusza pracę wielu partii mięśni, dlatego jest to miła a zarazem pożyteczna forma rekreacji. Aby jazda konna sprawiała przyjemność zarówno zwierzęciu jak i jeźdźcowi należy rozpocząć ją od właściwego zajeżdżenia konia. Dobrze zajeżdżony koń będzie poprawnie czytał znaki jeźdźca, które wydawane są łydkami, zmianą punktu ciężkości, wodzami oraz głosem. Nauka konia to powolny proces, ponieważ koń jest zwierzęciem, które uczy się powoli, ale przy odpowiednim podejściu trenera może nauczyć się wielu pożytecznych rzeczy.

Podczas nauki i treningów konia należy obdarzyć cierpliwością  oraz miłością a także wynagradzać go za każde dobrze wykonane ćwiczenie. Pamiętajmy również, że podczas nauki konia należy być stanowczym i konsekwentnym każdego dnia, pomoże nam to zaznaczyć granice, aby koń wiedział, jaką pozycję zajmujesz w hierarchii. Jeżeli spełnimy te warunki i nie będziemy karcić konia za błędnie wydane wskazówki oraz własną niewiedzę koń stanie się naszym najlepszym przyjacielem.

Podczas jazdy konnej nie należy równocześnie wiercić się w siodle, obijać konia łydkami oraz ciągnąć za wodze, ponieważ zwierzę nie będzie wiedziało, co chcemy zrobić. Koń jest zwierzęciem, który do poprawnej jazdy z człowiekiem potrzebuje czystych i wyraźnych wskazówek, którymi są: uderzenie łydkami, przesunięcie środka ciężkości na grzbiecie konia oraz regulacja wędzidłem. Dobrze zajeżdżony koń da wiele radości oraz satysfakcji jeźdźcowi przy tym nie będzie się męczył.

Na koń!

Naukę jazdy konnej może zacząć każdy niezależnie od wieku. Jazda konna jest  sportem dla wszystkich tych, którzy kochają przyrodę oraz zwierzęta. Nuka jeździectwa wymaga wielu godzin treningów z instruktorem jednak satysfakcja z jazdy konnej oraz świadomość współpracy z niesamowitym zwierzęciem, jakim jest koń są bezcenne. Jazda konna to nie tylko przyjemność, ale również odpowiedzialność. Konie ś zwierzętami stadnymi, potrzebującymi przewodnika jak również przyjaciela. Konie mają bardzo dobrą pamięć i zapamiętują nasze uczynki. Dlatego nie możemy pozwolić sobie na zaniedbanie naszego zwierzęcia. Zadbany koń odwdzięczy nam się posłuszeństwem oraz przyjemnością ze szkolenia i wspólnych przejażdżek.
Jeżeli uważamy, że koń jest złośliwy to nie wina zwierzęcia, lecz nasza. Wynika ona ze złego traktowania zwierzęcia oraz niewystarczającego poświęcenia mu czasu.

dwa konie 6 Wrz

Konie – najważniejsza pasja

Dla wielu osób konie są pasją, o którą warto walczyć. Nie zawsze mamy miejsce, żeby trzymać konie, ale za to zawsze możemy skorzystać z tego co daje nam stadnina koni. W wielu przypadkach jest to miejsce, do którego ludzie uciekają by oderwać się od codziennych problemów. Jest to hobby dosyć kosztowne, ale na przełomie lat pasja ta zwróci się w postaci satysfakcji z jazdy konnej.
Konie są zwierzętami niezwykle wdzięcznymi. Ich piękno kusi coraz więcej osób. Nie musimy mieć własnego konia, żeby uczyć się na nim jeździć. Możemy znaleźć stadninę, szkołę jazdy lub inne miejsce, w którym pokażą nam podstawy jazdy konnej i zaszczepią w  nas miłość do tego sportu. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na takie spędzanie wolnego czasu. Możemy nie tylko odprężyć się i oderwać od codzienności, ale także możemy spędzić miło czas i uprawiać sport.

Ćwiczymy mięśnie

Jeździectwo to świetny trening wzmacniający stawy oraz kręgosłup. Wspomaga też kondycję oraz  samopoczucie. Naukę jazdy konnej zaczynamy od ćwiczeń, dzięki którym rozgrzejemy mięśnie. Ważne jest, aby podczas nauki jazdy wysiłek dawkować stopniowo. Podczas treningu jeździeckiego uruchamiane są inne mięśnie niż, na co dzień, dlatego też nie powinny dziwić dolegliwe zakwasy pojawiające się zwykle następnego dnia po treningu. Nauka jazdy jest, więc doskonałą formą aktywności fizycznej zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

trzy konie 6 Wrz

Przygoda z jeździectwem

Aby w pełni opanować naukę jazdy konnej potrzeba wielu lat intensywnych treningów z profesjonalnym instruktorem. Naszą przygodę z końmi powinniśmy zacząć od wyboru odpowiedniego ośrodka jeździeckiego. Czynnikami wpływającymi na podjęcie decyzji są zwykle:

  • lokalizacja ośrodka, ( aby nasze treningi mogły odbywać się regularnie ważne jest łatwe połączenie komunikacyjne oraz krótki czas dojazdu do danej placówki)
  • opinia znajomych ( zarówno pozytywna jak i negatywna rekomendacja od zaprzyjaźnionej osoby bardzo ułatwia podjęcie decyzji)
  • cena pobieranych nauk ( zawsze powinna być adekwatna do  czasu lekcji oraz doświadczeń instruktora)
  • atmosfera panująca w ośrodku ( kluczowe jest podejście do zwierząt- należyty szacunek dla koni oraz odpowiednie karmienie zwierząt)

Początki w ośrodku

Gdy już zdecydujemy się na konkretny ośrodek możemy zająć się zdobywaniem podstawowych informacji o koniach oraz ich zachowania. Zazwyczaj instruktor oprowadza nas po stajniach i opowiada jak żyją konie. Powinien nauczyć nas też rozróżniać podstawowe rasy koni oraz maści koni. Ponieważ konie należą do bardzo płochliwych zwierząt szczególny nacisk kładziony jest na wskazówki jak zachować się przy koniach.

Nie powinniśmy wykonywać gwałtownych ruchów przy koniu oraz podnosić głosu. Jeśli chcemy podejść do konia- szczególnie od strony zadu powinniśmy wydać ostrzeżenie głosowe, aby zwierzę nie spłoszyło się. Ograniczone pole widzenia konia powoduje, że nie widzi tego, co znajduje się bezpośrednio za nim. Dlatego podejście do konia od tyłu może skończyć się niebezpiecznym kopnięciem przez konia. Następnym krokiem w poznaniu konia  jest nauka czyszczenia oraz siodłania zwierzęcia. Podstawą jest wyszczotkowanie konia przed każdą przejażdżką oraz wyczyszczenie kopyt.

Czyszczenie oprócz zalet pielęgnacyjnych jest doskonała formą budowania relacji z koniem. Pierwsze czyszczenie zawsze powinno odbywać się pod nadzorem instruktora. Gdy koń jest czysty i wypielęgnowany czas na siodłanie. Najpierw poznajemy teorię siodła oraz ogłowia by potem przejść do praktyki. Podczas siodłania szczególną uwagę zwracamy na zapięcia wszystkich sprzączek oraz czaprak znajdujący się pod siodłem.

konie dla kazdego 6 Wrz

Dzieci i konie

Zastanawiasz się czy warto uczyć dzieci jazdy na koniach? Jest to bardzo dobry pomysł. Dzieci już od najmłodszych lat powinny mieć styczność ze zwierzętami. Konie są niezwykle przyjazne, a jazda konna „uzależnia”. Możemy cieszyć się bliskością zwierząt, ale także możemy sprawić, ze dzieci będą bardziej wysportowane. Nie ma nic piękniejszego niż spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dlatego warto przygotowywać dzieci do spotkania z końmi.

Bardzo ważne jest, aby naukę jazdy na koniach rozpocząć jak najwcześniej. Przyzwyczajania dziecka do siodła może trochę potrwać. Im mniejsze dziecko tym łatwiej jest osiągnąć zamierzony efekt. Obecnie szkoły jazdy przyjmują już trzyletnie dzieci. Jest to  najlepszy czasu, aby nauczyć dziecko jady konnej i dać mu szansę pokochać ten sport.

Konie dla każdego

Konie są nie tylko piękne, ale przede wszystkim dają ogromną radość ludziom. Pasjonaci mogą spędzać z nimi niemalże cały wolny czas. Niestety konie są bardzo drogie w utrzymaniu. Dlatego też nie każdy może sobie na nie pozwolić. Często nie tylko nie mamy na nie pieniędzy, ale  przede wszystkim nie mamy na nie miejsca. Jeżeli chcemy cieszyć się obcowaniem z końmi to doskonałym pomysłem jest stadnina. Jest to miejsce, gdzie konie są zadbane, mają bardzo wiele miejsca, swobodny wybieg, a każdy, kto chce z nimi obcować może to zrobić w dowolnym dla siebie momencie. W stadninach organizowane są jazdy konne, turnusy rehabilitacyjne, ale także możemy po prostu przyjść i pojeździć na koniu.

Takie rozwiązanie jest najlepsze, gdyż nie każdy dysponuje taka ilością miejsca, aby trzymać konie, natomiast spędzanie z nimi czasu dla wielu osób jest doskonałym pomysłem na odpoczynek.

pielegnacja 6 Wrz

Pielęgnacja konia

Aby pogłębiać więzi człowieka z koniem niezbędna jest codzienna pielęgnacja konia. Konie należy pielęgnować codziennie szczególnie te, które przebywają w warunkach stajennych. Pielęgnację konia przeprowadzamy zwykle na zewnątrz budynku, aby uniknąć dodatkowego zapylenia w stajni. Podstawową pielęgnację konia stanowi czyszczenie sierści, ogona, grzywy oraz kontrola kopyt. Czyszczenie sierści ma na celu udrożnienie porów zwierzęcia, co  ułatwia oddychanie oraz usuwa martwy naskórek, kurz, pasożyty i martwą sierść.

Czyszczenie konia wykonujemy zawsze przed rozpoczęciem jazdy, ponieważ czyszczenie sierści działa pobudzająco na receptory w skórze oraz rozgrzewa mięśnie przed pracą w siodle lub zaprzęgu. Codzienna pielęgnacja sprzyja nie tylko pogłębianiu więzi człowieka z koniem, ale również daje nam możliwość kontroli stanu zdrowia zwierzęcia pod względem otarć, obecności pasożytów czy grzybicy jak również stanu rogu kopytowego oraz samego kopyta. Podczas pielęgnacji konia  nie należy się spieszyć ani pomijać żadnego z powyższych kroków. Codziennej pielęgnacji konia musimy poświęcić minimum godzinę czasu. Podstawowymi przyborami potrzebnymi do codziennej pielęgnacji konia są: szczotka z włosia do czyszczenia sierści, zgrzebło gumowe, szczotka do grzywy i ogona, kopystka do czyszczenia kopyt oraz miękkie ściereczki bawełniane lub flanelowe.

siodlo 6 Wrz

Siodłanie i rozsiodłanie

Aby czerpać pełną radość z jazdy konnej podstawą jest poprawne siodłanie konia, tylko wtedy zarówno jeździec jak i koń będzie odczuwał pełną satysfakcję i komfort z jazdy. Siodłanie należy rozpocząć od delikatnego położenia siodła na konia tak, aby można je było delikatnie i łatwo przesunąć z włosem do tyłu, tylko w ten sposób wygładzimy zwierzęciu sierść pod siodłem i unikniemy wszelkiego rodzaju zawirowań, zagnieceń na sierści oraz pozostania na czapraku rozmaitych ciał obcych, jakimi są słomy, plew, które mogłyby spowodować odgniecenia a co gorsza urazy.

W następnej kolejności należy przypiąć  zwisający po prawej stronie zwierzęcia popręg tak tylko, aby był zaczepiony do przystuł po lewej stronie. Następnie należy założyć koniowi ogłowie i zapiąć, pod-gardle czyli inaczej mówiąc pasek podszczękowy. Po powrocie do stajni obowiązkowym etapem jest rozsiodłanie konia, a więc przystępujemy do uwiązania i rozkiełznania konia, czyli odpinamy nachrapnik oraz podgardle. Odpinamy popręgi z lewej, zdejmujemy siodło i bierzemy je na lewe przedramię, natomiast prawą ręką podnosimy popręgi kładziemy go na siedzisko wewnętrzną stroną do góry, tak, aby mógł wyschnąć, jeżeli koń się spocił. Siodło kładziemy na koziołek po wcześniejszym oddzieleniu czapraka w celu wyczyszczenia i  wyszczotkowania z niego włosów i innych nieczystości oraz wysuszenia.

Należy pamiętać również, aby wyczyścić strzemiona, ponieważ błoto i woda powodują ich rdzewienie. Pamiętajmy również o zdjęciu popręgu ze siodła i puszczeniu go na całą długość, aby sechł równomiernie i nie poplamił nam siedziska siodła.

spacer 6 Wrz

Na spacer po lesie

Kiedy opanujemy już do perfekcji naukę  jazy w trzech podstawowych chodach, czyli w stępie, kłusie i galopie możemy wybrać się na spacer po leśnych ścieżkach. Taka przejażdżka pozwala zapomnieć o codziennych troskach i zmartwieniach a dostrzec otaczające nas piękno przyrody. Jednak niezależnie od tego czy jesteśmy nastawieni na turystyczną eksploatację terenu i pokonywanie dużych dystansów czy odbywamy krótkie wypady w teren powinniśmy być świadomi obowiązujących przepisów. Poruszając się po lesie musimy wiedzieć, że jazda konna dopuszczalna  jest tylko drogami leśnymi wyznaczonymi przez nadleśniczego. Występują też sytuacje, kiedy nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu nawet, jeśli wyznaczone są w nim specjalne szlaki jeździeckie.

stadnina 6 Wrz

Pierwsza wizyta w stadninie koni

Chcąc nauczyć się jeździectwa najlepiej jest udać się na stadninę. Do tego celu nie potrzebne nam specjalistyczne ubranie ani obuwie. Po przyjeździe na stadninę zobaczymy wiele koni najczęściej w zagrodzie. Nie należy do nich wchodzić  ani na nie krzyczeć. Jeżeli chcemy pierwszy raz w życiu przywołać konia to należy spokojnie podejść do zagrody, wysunąć rękę i ewentualnie cmoknąć żeby zainteresować konia swoją obecnością. Koń podejdzie, ale nie należy robić gwałtownych ruchów, ponieważ nie znamy charakteru konia, nie wiemy czy jest narowisty. Dać mu powąchać dłoń w celu nawiązania przyjaźni. Nie należy dokarmiać konia bez wiedzy trenera lub właściciela, ponieważ konie mogą być na diecie.

Na początku nauki jeździectwa dobrym pomysłem jest pomoc w przygotowaniu konia do jazdy,  lecz trzeba się przygotować do tego, że będzie się kurzyć oraz będziemy w sierści. Przed pierwszą jazdą należy sprawdzić licencję instruktora, aby mieć pewność, że nauki pobieramy u profesjonalisty. Podczas pierwszej jazdy nie należy się martwić, ponieważ instruktor pomoże nam wsiąść na konia oraz udzieli rad i wskazówek związanych z początkami jeździectwa.