Przygoda z jeździectwem

trzy konie

Przygoda z jeździectwem

Aby w pełni opanować naukę jazdy konnej potrzeba wielu lat intensywnych treningów z profesjonalnym instruktorem. Naszą przygodę z końmi powinniśmy zacząć od wyboru odpowiedniego ośrodka jeździeckiego. Czynnikami wpływającymi na podjęcie decyzji są zwykle:

  • lokalizacja ośrodka, ( aby nasze treningi mogły odbywać się regularnie ważne jest łatwe połączenie komunikacyjne oraz krótki czas dojazdu do danej placówki)
  • opinia znajomych ( zarówno pozytywna jak i negatywna rekomendacja od zaprzyjaźnionej osoby bardzo ułatwia podjęcie decyzji)
  • cena pobieranych nauk ( zawsze powinna być adekwatna do  czasu lekcji oraz doświadczeń instruktora)
  • atmosfera panująca w ośrodku ( kluczowe jest podejście do zwierząt- należyty szacunek dla koni oraz odpowiednie karmienie zwierząt)

Początki w ośrodku

Gdy już zdecydujemy się na konkretny ośrodek możemy zająć się zdobywaniem podstawowych informacji o koniach oraz ich zachowania. Zazwyczaj instruktor oprowadza nas po stajniach i opowiada jak żyją konie. Powinien nauczyć nas też rozróżniać podstawowe rasy koni oraz maści koni. Ponieważ konie należą do bardzo płochliwych zwierząt szczególny nacisk kładziony jest na wskazówki jak zachować się przy koniach.

Nie powinniśmy wykonywać gwałtownych ruchów przy koniu oraz podnosić głosu. Jeśli chcemy podejść do konia- szczególnie od strony zadu powinniśmy wydać ostrzeżenie głosowe, aby zwierzę nie spłoszyło się. Ograniczone pole widzenia konia powoduje, że nie widzi tego, co znajduje się bezpośrednio za nim. Dlatego podejście do konia od tyłu może skończyć się niebezpiecznym kopnięciem przez konia. Następnym krokiem w poznaniu konia  jest nauka czyszczenia oraz siodłania zwierzęcia. Podstawą jest wyszczotkowanie konia przed każdą przejażdżką oraz wyczyszczenie kopyt.

Czyszczenie oprócz zalet pielęgnacyjnych jest doskonała formą budowania relacji z koniem. Pierwsze czyszczenie zawsze powinno odbywać się pod nadzorem instruktora. Gdy koń jest czysty i wypielęgnowany czas na siodłanie. Najpierw poznajemy teorię siodła oraz ogłowia by potem przejść do praktyki. Podczas siodłania szczególną uwagę zwracamy na zapięcia wszystkich sprzączek oraz czaprak znajdujący się pod siodłem.