Siadanie na konia

jazda konna

Siadanie na konia

Aby poprawnie wsiąść na konia należy chwycić wodze lewą ręką, lekko je napinając, aby mieć kontakt z pyskiem i nie pozwolić się ruszać koniowi. Pamiętajmy o nauczeniu konia stania i ruszania dopiero na wyraźny znak lub impuls jeźdźca, ponieważ nie wszystkie konie stoją spokojnie podczas wsiadania, zdarzają się również takie, które ruszają zanim jeździec siądzie w siodle. Najlepszym sposobem na naukę jak również przypomnienie zwierzęciu podstaw  siadania w siodle jest nauka i przypomnienie w stajni, koń szybko sobie to przyswoi i nie będziemy mieli już więcej problemów z siadaniem poza stajnią, czyli w terenie.

Następnie jeździec ustawia się swoim lewym bokiem do konia, czyli w kierunku przeciwnym niż koń, chwyta prawą ręką za lewe strzemię, przy czym naprowadza ramię tylne wiszącego strzemie-nia na zewnątrz i wprowadza w nie lewą stopę. Ujmuje prawą ręką tylny łęk i podskakując na prawej nodze, podnosi się na lewej nodze aż do równowagi. Lewe kolano oparte o tybinkę, czubek lewego buta skierowany ku dołowi, aby nie uciskać zbyt żeber konia, co mogłoby powodować ruszenie konia do przodu. Nie zatrzymując się w tej pozycji ani na chwilkę i unikając obciążenia konia ciężarem jeźdźca jednej strony, zginamy ciało do przodu i ujmujemy prawą ręką łęk przedni, przerzucamy nad zadem konia prawą nogę i nie dotykając zadu, siadamy w siodle.

Można też siadać w siodle przy pomocy pomocnika podnoszącego wkład kominkowy stalowy czy żeliwny jeźdźca za lewe kolano. Kiedy już siedzimy poprawnie w siodle to między zadem jeźdźca a tylnym łękiem siodła powinna się zmieścić na płask położona dłoń, sprzyja to początkującemu jeźdźcowi, aby czuł się jak najwygodniej, dodatkowym atutem poprawnego dosiadu w siodle jest utrzymanie równowagi przez konia. Jeżeli jeździec siedzi za mocno do tyłu w siodle, jego punkt ciężkości nie odpowiada punktowi ciężkości konia, co wpływa niekorzystnie na równowagę zwierzęcia.