Siodłanie i rozsiodłanie

siodlo

Siodłanie i rozsiodłanie

Aby czerpać pełną radość z jazdy konnej podstawą jest poprawne siodłanie konia, tylko wtedy zarówno jeździec jak i koń będzie odczuwał pełną satysfakcję i komfort z jazdy. Siodłanie należy rozpocząć od delikatnego położenia siodła na konia tak, aby można je było delikatnie i łatwo przesunąć z włosem do tyłu, tylko w ten sposób wygładzimy zwierzęciu sierść pod siodłem i unikniemy wszelkiego rodzaju zawirowań, zagnieceń na sierści oraz pozostania na czapraku rozmaitych ciał obcych, jakimi są słomy, plew, które mogłyby spowodować odgniecenia a co gorsza urazy.

W następnej kolejności należy przypiąć spa gdańsk zwisający po prawej stronie zwierzęcia popręg tak tylko, aby był zaczepiony do przystuł po lewej stronie. Następnie należy założyć koniowi ogłowie i zapiąć, pod-gardle czyli inaczej mówiąc pasek podszczękowy. Po powrocie do stajni obowiązkowym etapem jest rozsiodłanie konia, a więc przystępujemy do uwiązania i rozkiełznania konia, czyli odpinamy nachrapnik oraz podgardle. Odpinamy popręgi z lewej, zdejmujemy siodło i bierzemy je na lewe przedramię, natomiast prawą ręką podnosimy popręgi kładziemy go na siedzisko wewnętrzną stroną do góry, tak, aby mógł wyschnąć, jeżeli koń się spocił. Siodło kładziemy na koziołek po wcześniejszym oddzieleniu czapraka w celu wyczyszczenia i konsultacja ortopedyczna kraków wyszczotkowania z niego włosów i innych nieczystości oraz wysuszenia.

Należy pamiętać również, aby wyczyścić strzemiona, ponieważ błoto i woda powodują ich rdzewienie. Pamiętajmy również o zdjęciu popręgu ze siodła i puszczeniu go na całą długość, aby sechł równomiernie i nie poplamił nam siedziska siodła.

https://produkty.janpolbis.pl/portfele-damskie-c-1_32.html